top of page
Search

10 savjeta za polaganje stručnog ispita za učitelje razredne nastave

  • Writer: Lucija Petračić
    Lucija Petračić
  • Feb 8, 2023
  • 3 min read

Updated: Feb 26, 2024

"Zar opet ispiti? Zar pet godina fakulteta ne znači da sam osposobljena raditi u školi kako treba? Što pak sad hoće od nas?"


Na petoj godini studija sve se više počelo pričati o stručnim ili državnim ispitima. Nama studentima se to još činilo predaleko pa nismo o tome razmišljali. Ipak, što se više o tome govorilo, sve smo više bili uplašeni.


"Tko će uspjeti skupiti tih godinu dana radeći po zamjenama? Skupljat ću za stručni cijeli život!" Osim toga, nikome nije bilo jasno misli li se na 365 dana jedne godine ili na 365 dana nastave. Hrpa je upitnika iznad glave, a ne znaš kome se obratiti za pomoć i pitanja.


Kažu da je u svakom zlu neko dobro. U mom slučaju, korona je bila plodno tlo za moje pripravništvo te sam vrlo brzo uspjela skupiti staž . . . a svu borbu, izazove i kako preživjeti ovaj kaos odlučila sam ovdje podijeliti. Ni sama ne znam kako sam uspjela ovo proći iz prvog pokušaja. Ne mogu si ni zamisliti stres koji bih opet morala prolaziti da sam morala nešto od toga ponavljati. Nije ugodno, ali može se!



10 savjeta za polaganje stručnoga ispita


1. Kreni od slaganja dnevnika pripravništva. Sve što treba biti u dnevniku vidi u mojoj skripti "Dnevnik pripravništva: Što i kako". Odaberi uložni fascikl koji ti se sviđa. U njega ćeš umetati košuljice s papirima koje trebaš unutra priložiti.


2. Počni skupljati materijale za učenje prije nego što rok pokuca na vrata. Ako imaš sve spremno za otvoriti i krenuti učiti, uštedjet ćeš puno vremena.


3. Kada pronađeš svoje ime u tablici o polaganju stručnoga ispita, pogledaj koja metodika te "spopala" i kreni odmah toga dana učiti. Opet - nemoj si dopustiti da sada bude trenutak da kreneš skupljati materijale i iskopavati skripte s fakulteta. Tablice se objavljuju na dnu stranice AZOO.


4. Prvo pristupaš pisanom dijelu ispita (esej), a drugi datum je rezerviran za izvedbu sata i usmeni dio ispita. Zato, pogledaj koliko ti je pisani dio ispita (esej) udaljen od usmenog dijela da si možeš što bolje isplanirati učenje. Nekim pripravnicima je udaljenost između pisanog i usmenog dijela svega par dana. Oni koji imaju malo više sreće, imat će veći razmak, a samim time i više vremena za pripremiti se za usmeni dio, odnosno pripremu sata i usmeno ispitivanje. U svakom slučaju, prvo pripremaj metodiku za esej. Bez prolaska eseja, nema usmenog! Kada se pripremiš za esej, kreni s pripremanjem zakona i pravilnika. Za usmeni se kreni pripremati najkasnije na dan kada odradiš pisanje eseja.


5. Kako biste se uopće mogli u miru pripremati za stručni, neophodno je obavijestiti ravnatelja o izlasku na stručni ispit kako bi mogao organizirati zamjenu dok ste odsutni. Prema Kolektivnom ugovoru za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama (članak 30.) pripravnik za pripremu i polaganje ispita ima pravo na plaćeni dopust u ukupnom trajanju od 10 radnih dana. Također, ima pravo na plaćeni dopust i na dan kada polaže stručni ispit kao i na troškove prijevoza do mjesta u kojem se polaže stručni ispit.



6. Na dan kada izađe tablica o polaganju stručnih ispita, što prije kontaktiraj koordinatora škole u kojoj polažeš ispit. Mail koordinatora je naveden u tablici. Važno je javiti mu se jer se preko njega dobiva kontakt učitelja mentora koji ti je dodijeljen. Dalje komuniciraš s mentorom. Mentor ti dodjeljuje nastavnu jedinicu i ishode koje trebaš ostvariti na satu. Dat će ti savjete i ponuditi konzultacije.


7. Ne koristi gotove priprave izdavačkih kuća. Koriste se priprave koje odobrava metodičar. U privitku se nalaze sve priprave koje sam uspjela skupiti. Ne znam vrijede li u svim gradovima i kod svih metodičara. Priprave su skupljane za polaganje u zagrebačkoj školi.


8. Ako imaš priliku, pitaj kolege u svojoj školi da održiš probni sat. Ako treba, održi ga i više puta. Puno će ti značiti jer ćeš se osjećati sigurnije, a i dobit ćeš puno povratnih informacija svojih kolega. Možda možeš pitati prijatelja koji radi u drugoj školi da održiš kod njega sat. Pokušaj to svakako negdje dogovoriti. Možda ćeš vidjeti da neke stvari ne funkcioniraju i da ih trebaš promijeniti. Naravno, o svemu obavijesti svoga mentora da ne bi bilo iznenađenja u pripravi.


9. Na pisanje eseja ponesi crtovlje iscrtano crnim flomasterom, dovoljno praznog A4 papira za pisanje koncepta, dovoljno kemijskih olovki, osobnu iskaznicu i Hrvatski pravopis. Ja sam jedna od onih koja nosi kilu papira, jer - "za svaki slučaj", i 15 kemijskih olovki.


10. Ne pokušavaj varati na ovom ispitu. Osim što se radi o državnom, stručnom ispitu, ipak smo učitelji. Nemoj se dovoditi u neugodnu situaciju da, kao neki, stave šalabahter u pravopis, a viši savjetnik primijeti. Zamisli taj blam . . . To se radilo, i radit će se, ali nema iznenađenja ako te izbaci s pisanja eseja. Viši savjetnik sigurno će malo pregledati tvoj pravopis pa dobro razmisli o tome. Prvi izlazak na ispit ne plaćaš, no ponavljanje ispita da.


Lp,






 
 
 

コメント


Copyright @ Školska posla 2022 | Sva prava zadržana.

bottom of page